Namai

Turite medines grindis? Kaip jas valyti?

Medinės grindys yra nepakeičiama danga kiekvienuose namuose. Jos puikiai atrodo, yra ilgaamžės ir patvarios, tačiau tik tuomet, jei jomis tinkamai rūpinamas. Jaukumo ir šilumos šaltiniu laikomas medis interjere naudojamas labai įvairiai, tačiau būtent grindims tenka atlaikyti daugiausiai neigiamo poveikio. Smėlis, purvas, abrazyvai – visa tai gana greitai pažeidžia apsauginius sluoksnius ir kenkia tiek medinių grindų išvaizdai, tiek fizinėms savybėms. Namų valymas apima ir grindis, tad pateikiame keletą svarbių patarimų iš profesionalų lūpų.

Skirkite dėmesio kasdien

Medinės grindys gerai prižiūrimos gali puikiai atrodyti metų metus, tačiau privalote truputį dėmesio joms skirti kiekvieną dieną. Labiausiai mediniams paviršiams kenkia drėgmė ir abrazyvai, tad jei išpylėte kokį nors skystį ar iš batų pado pažiro smėlio krisleliai, niekada neatidėliokite ir nedelsiant pavalykite grindis.

Venkite medinėmis grindimis vaikščioti su aukštakulniais, o jei auginate naminį gyvūną, laiku pasirūpinkite jo „manikiūru“. Net jei baldų ir neketinate stumdyti, ant jų kojų geriausia priklijuoti paminkštinimus – dažnai patys to nejausdami baldą stumtelime, o taip atsiranda įbrėžimai, kurie palaipsniui plinta.

Kitas ne visai su namų valymų susijęs aspektas, kuris turi itin daug įtakos medinėms grindims, yra tinkamas temperatūros parinkimas. Tai reiškia, kad patalpas, kuriose yra medinės grindys, reikia dažnai vėdinti, sudaryti sąlygas natūraliai oro kaitai ir drėgmės apykaitai. Verta prisiminti, kad per daug drėgmės medinėms grindims kenkia, nes jos nėra atsparios drėgmės poveikiui, o jei patalpoje yra pernelyg sausa, medis ima skilinėti, deformuojasi.

Kaip valyti medines grindis?

Tam, kad tinkamai pasirinktumėte valymo ir priežiūros priemones, o namų valymas nevirstų galvos skausmu, svarbu šį tą žinoti apie savo namų medines grindis. Esminis veiksnys yra apsauga, kuri naudojama jų paviršiui, dažniausiai tai lakas arba alyva.

Lakas puikiai apsaugo paviršių nuo trinties, subraižymo ir suteikia stilingo blizgesio. Lakuotas grindis prižiūrėti yra paprasčiau, joms galima naudoti dulkių siurblį, drėgną šluostę ir daugelį grindims plauti skirtų priemonių. Svarbiausia nepersistengti su drėgme, nes lako sudarytai plėvelei kenkia didesnis kiekis vandens ir, jei jį paliksite džiūti, grindys gali prarasti savo atsparumą. Namų valymas neįsivaizduojamas be specialių priemonių, tad parduotuvėje tokioms grindims ieškokite priemonės, skirtos lakuotiems paviršiams. Ją naudoti bus lengva ir patogu, nes specialiai pritaikytos priemonės nepalieka šluostės žymių ant lako plėvelės, tad grindų nereikia papildomai blizginti.

Alvya impregnuotoms grindims reikės kiek daugiau priežiūros, nes ši apsaugos priemonė atsparumą suteikia ne sukurdama papildomą sluoksnį, o įsigerdama į medžio paviršių. Dėl šios priežasties tokios grindys nėra atsparios įvairiems abrazyvams ir mechaniniams pažeidimams. Tai reiškia, kad ant tokių grindų niekada negalima palikti kietų dalelių: pavyzdžiui, smėlio, akmenukų ir kitų nešvarumų. Vaikštant jie trinami į medžio paviršių ir greitai pašalina alyvos sudarytą apsaugą. Tokias grindis pirmiausia patariama nusiurbti dulkių siurbliu, naudojant specialų minkštą antgalį – jis apsaugo nuo mechaninių pažeidimų ir įbrėžimų siurbiant. Valymui geriausia pasirinkti neutralų valiklį, kurio sudėtyje nėra amoniako. Parduotuvių lentynose taip pat galima rasti ir specialių valymo priemonių, kurios yra skirtos alyvuotiems paviršiams – tokias priemones naudoti saugu, o valymo paslaugos metu pasiekiamas rezultatas maloniai stebina. Ir, žinoma, svarbu prisiminti, kad alyvuotos medinės grindys taip pat neatsparios drėgmei, tad valymo metu vandens reikėtų naudoti minimaliai.

Jei pastebite ant medinių grindų paviršiaus spalvos pakitimų ar po valymo jos vis tiek neblizga, neverta ieškoti stipresnių valymo priemonių ir stipriai šveisti. Tai paprasčiausiai reiškia, kad buvo pažeistas apsauginis sluoksnis ir jį metas atnaujinti. Stipriai valant tokias grindų vietas, jos gali būti dar labiau pažeistos ir neapsaugoti plotai plėsis, o drėgmė ir valymo metu naudojamas vanduo yra tiesiog pražūtingas ir dar labiau pablogina išvaizdą.

Kaip dažnai valyti medines grindis?

Kaip ir daugelį dalykų, medines grindis geriausia valyti… kuo dažniau. Taip užtikrinsite, kad ant paviršiaus neliks apsauginį lako ar alyvos sluoksnį pašalinančių abrazyvių dalelių ir nešvarumų, kuriuos ne visada pastebime plika akimi.

Medines grindis patogu siurbti siurbliu, uždėjus specialų antgalį, kuris patikimai priglunda ir valo nebraižydamas paviršiaus. Taip pat galima naudoti specialų šepetį, kuris išvalo ne tik paviršių, bet ir tarpus tarp medinių grindų lentų. Bent kartą per savaitę mikropluošto šluoste ir neutralaus pH valikliu nuvalykite grindis. Taip išvalysite įsisenėjusias dėmes ir nušveisite naujus nešvarumus.

Namų valymas bus lengvesnis, jei medines grindis valysite kuo dažniau. Visada pirmiausiai naudokite švelniausio poveikio valiklį, o jei jis nepadeda, rinkitės intensyvesnio poveikio priemonę. Net jei ir neturite specialaus valiklio, medinėms grindims puikiai tiks muilo ir vandens mišinys. Svarbiausia, nepalikti jokios priemonės išdžiūti, nes susidarys estetinį vaizdą gadinančių žymių – medines grindis visada reikia nusausint šluoste arba popieriumi.

Medinės grindys – graži interjero detalė, suteikianti šilumos ir jaukumą. Tinkamai prižiūrimos medinės grindys tarnauja ne vienerius, o kartais net ir kelias dešimtis metų. Taigi, jomis tikrai verta pasirūpinti patiems arba patikėti šį darbą valymo paslaugų profesionalams.