Įdomu

Įdomūs faktai apie kalbą

AdGloriam

Kalba yra labai nuostabi ir žavinga mūsų gyvenimo sudedamoji dalis. Nuo primityvios, iki kompleksinės, nuo gestų, iki žodinės kalbos – ji vystėsi tūkstančius metų. Vienoms kalboms mirštant ir atsirandant naujoms, keitėsi ir žmonių požiūris bei suvokimas į tai, kas yra kalba ir kokia didelė jos reikšmė yra mūsų kasdieniam gyvenimui. O kadangi kalba yra tai, be ko negalėtume įsivaizduoti savo gyvenimo, pateiksime jums keletą labai įdomų faktų, kurių galbūt iki šiol dar negirdėjote.

  • Šiandien pasaulyje yra 2700 kalbų ir daugiau nei 7000 skirtingų dialektų. Pačios populiariausios kalbos yra kinų, ispanų, anglų ir hindi (būtent šia tvarka). Kinų kalboje, kuria kalbančių žmonių pasaulyje yra daugiausiai, yra daugiau nei 50000 simbolių, tačiau iš jų tereikia žinoti 2000, kad galėtumėte lengvai skaityti.
  • Apskaičiuota, kad vidutiniškai kas dvi savaites miršta vienas dialektas. Yra daugiau nei 231 visiškai išnykusi kalba, o 2400 dialektų yra kilęs pavojus išnykti.
  • Biblija yra į daugiausiai kalbų išversta knyga pasaulyje. Ją galima skaityti 2454 skirtingomis kalbomis. Tuo tarpu antrąją vietą užima visiems gerai pažįstamas „Pinokis“.
  • Khmerų kalba (valstybinė Kambodžos kalba) turi didžiausią raidyną pasaulyje. Jį sudaro net 74 raidės. Trumpiausią raidyną, kurį tesudaro vos 12 raidžių, turi rotokas kalba. Na, o kalba, kurioje yra daugiausiai žodžių, yra daugeliui gerai pažįstama anglų kalba – joje yra daugiau nei 250000 žodžių.
  • Jungtinėse Amerikos Valstijose žmonės kalba daugiau nei 300 skirtingų kalbų, tačiau Pietų Afrikoje yra daugiausiai valstybinių kalbų – net 11. 21 JAV piliečių, kurie yra penkerių metų ir vyresni, namuose kalba kita kalba. Iš pastarųjų 21 proc. – 62 proc. kalba ispaniškai, o iš jų 56 proc. angliškai kalba kuo puikiausiai.
  • Pačios seniausios žinomos kalbos yra sanskritas, šumerų, hebrajų ir baskų kalba. Tačiau vienintelė priežastis, kodėl mes tai žinome, yra tai, kad šiomis kalbomis yra rasti įrašai. Tuo tarpu į klausimą, kokia kalba yra pati seniausia, atsakyti nėra jokios galimybės, kadangi ne visos kalbos turėjo raštą.
  • Manoma, kad kalba atsirado apytiksliai 100 m. pr. Kr., tačiau iki šiol kyla diskusijų dėl tikrojo kalbos amžiaus. Kaip bebūtų, didžioji dalis lingvistų sutinka, kad kalbos ištakos yra laikmetyje, kai Afrikoje išsivystė šiuolaikinis žmogus (lot. Homo sapiens). Kadangi homo sapiens turėjo šiuolaikiniam žmogui būdingą kaukolę, smegenis ir kalbinį aparatą – tai turėjo būti tikrosios kalbos ištakos.
  • Naujos kalbos mokymasis paverčia žmones protingesniais – su šiuo teiginiu sutinka daugybė mokslininkų. Poliglotų smegenys veikia kur kas efektyviau. Be to, atlikti tyrimai parodė, kad kalbant daugiau nei viena kalba galima sulėtinti smegenų senėjimo procesus.
  • Kalbos nuolatos veikia viena kitą. Pavyzdžiui, anglų kalboje yra 30 prancūzų kalbos. Ir net jei tai jums pasirodys keista, pagalvokite apie baletą – bene visi šį šokio stilių apibūdinantys žodžiai yra prancūziški. Tokių ir panašių pavyzdžių anglų kalboje yra daugybė.

Įdomiais ir naudingais faktais pasidalino „AdGloriam“.